Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

آب معدنی | آب آشامیدنی | آب سالم

آیا آب چشمه برای آشامیدن مناسب است؟

356  تعداد بازدید  |  چهارشنبه 16 تیر ماه 1400

آب آشامیدنی سالم و تازه تقریباً در همه جای طبیعت وجود داشته است. آب چشمه های کوهستانی اغلب مواد معدنی بیشتری نسبت به آب دریاچه ها و رودخانه ها دارد.

 

بشر عمدتا تا 100 سال گذشته آب شیرین تصفیه نشده نوشیده است. آب آشامیدنی سالم و تازه تقریباً در همه جای طبیعت وجود داشته است. آب چشمه های کوهستانی اغلب مواد معدنی بیشتری نسبت به آب های سطحی (دریاچه ها و رودخانه ها) دارد زیرا مواد معدنی سنگ ها و سایر مواد را می گیرد. آب با محتوای مواد معدنی بالا مانند منیزیم ، کلسیم ، سدیم و آهن برای سلامتی ما در طولانی مدت مفید است.

 

 

 

چرا آب چشمه می تواند برای شما بد باشد؟

 

تمام چشمه ها قطعاً یکسان نیستند. به عنوان مثال آب یخچال های طبیعی را نباید در پایین سرچشمه مصرف کرد زیرا غالباً حاوی ذرات کوچک سنگ (تالک) و انگلهای دیگر است.

حتی اگر آب تصفیه نشده تمیز به نظر برسد ، نوشیدن آن می تواند برای سلامتی شما بسیار خطرناک باشد

مصرف آب چشمه از منابع سطحی ما را در معرض خطر تعدادی از مسائل بهداشتی خطرناک ناشی از عوامل بیماری زا قرار می دهد ، از جمله: ژیاردیا لامبلیا انگلی است که در خاک ، غذا یا آب یافت می شود و در روده کوچک ما پنهان می شود. طبق تحقیقات، G. lamblia  منجر به بیماری اسهال به نام ژیاردیازیس می شود و شایعترین علت شیوع اسهال در آب در ایالات متحده است. کریپتوسپوریدیم میکروارگانیسم مشتق شده از مدفوع است که باعث اسهال ، گرفتگی شکم ، حالت تهوع و مرگ احتمالی می شود. ویبریو وبا یکی دیگر از میکروارگانیسم های آبزی است که در صورت بلع می تواند منجر به وبا شود ، یک عفونت حاد روده ای اسهالی. علائم وبا از حالت تهوع ، گرفتگی شکم و بی حالی تا کم آبی شدید ، شوک سپتیک و حتی مرگ متغیر است.

مصرف آب تصفیه نشده چشمه از کوههای اطراف شهرهای آلوده یا صنعتی عاقلانه نیست چون دارای آلودگی های محیطی است. اگر در هرجایی از مناطق پرجمعیت یا زراعی زندگی می کنید ، آب تصفیه نشده چاه توصیه نمی شود. متأسفانه بشر آبهای زیرزمینی ، رودخانه ها و دریاچه ها را با سموم دفع آفات ، مواد زائد صنعتی و انواع مواد مضر دیگر آلوده کرده است.که این موضوع سبب می شود نتوان از آب رودخانه ها استفاده کرد

 

آیا آب چشمه از آب لوله کشی تصفیه شده سالمتر است؟

 

هیچ اثبات علمی وجود ندارد. مطالعات متا آنالیز نشان داده است که کلر آب  لوله کشی کلر ممکن است افزایش کمی در انواع خاصی از سرطان ها (سرطان روده بزرگ و پستان)ایجاد کند. این خطر در درجه اول می تواند با یک فیلتر آب مقرون به صرفه مانند TAPP بسیار کاهش یابد. از طرف دیگر ، حذف کلر باعث می شود سالانه میلیون ها نفر بیمار شوند یا در اثر بیماری های ناشی از آب بمیرند. علاوه بر این ، آب چشمه تصفیه نشده لزوماً غنی تر از آب لوله کشی نیست. آب لوله کشی تصفیه شده در مناطق دارای آب سخت مانند بارسلونا یا دنور دارای مواد معدنی مشابه چشمه های کوهستانی یا آب چشمه های بطری شده است

 

چگونه می توان اطمینان حاصل کرد که آب چشمه مناسب برای آشامیدن است؟

محققان اظهار دارند: "تصفیه آب ، مواد معدنی ، انگلی و باکتری ها را از بین می برد چه خوب و چه بد".

در ارتباط با تامین آب ، لوله ها نیز می توانند خطرناک باشند ( به خصوص اگر قدیمی و از آهن ساخته شده باشند ) آب با فشار بالا درون این لوله ها حرکت کرده و مواد مضری مانند زنگ آهن را از بدنه لوله درون خود حل میکند، این فرآیند پس از تصفیه آب ایجاد می شود و اگر شما دستگاه تصفیه آب  نصب نکرده باشید آب دارای آلودگی را آشامیده و در مصارف خود استفاده خواهید کرد.

گزینه مناسب برای ما این است که نوعی آب چشمه پیدا کنیم که هم از لحاظ آلودگی پاکیزه باشد و هم املاح خود را از دست نداده باشد.

 

ما در کارخانه تولید آب معدنی بلومر آب را درست از منبع چشمه ساران طبیعی کوه های آرتزین منطقه کوهسار بطری می کنیم ، این امر باعث از بین رفتن نیاز به مواد ضدعفونی کننده شیمیایی ، شده و احتمال آلودگی سطحی آب در مسیر حرکت از کوه به سمت دامنه ها را از بین میبرد.

 

بیشتر بدانید:

 

انواع چشمه های طبیعی

آب معدنی در مقابل آب معمولی

آب معدنی طبیعی | بلومر | بدون نیترات

فواید نوشیدن آب معدنی

آیا آب معدنی بهتر از آب معمولی است و فواید آن چیست؟